BEN - odborná literatura s.r.o. je kamenné a internetové knihkupectví specializované na technické knihy.
Vlastnosti PDF
Obecné vlastnosti PDF, které šíříme
- Povoleno přidávání poznámek
- Polovolen tisk (rozlišení 150 dpi)
- Uzamčení proti úpravám
- PDF je označeno pro každého zákazníka unikátní značkou
- Prodej není anonymní
- Data se předávají na vypalovaném nosiči (nikoliv strojově lisovaném)
- Soubory lze z CD zkopírovat na počítač (není nutné pokaždé vkládat CD do mechaniky)
Práce s textem
Pro většinu našich eknih platí
- Vybraný text nelze z PDF jednoduše kopírovat přes schránku
- V souborech PDF nelze vyhledávat
Proč nelze vyhledávat a kopírovat text
Důvody jsou především technické a jsou dány způsobem prvotního zpracování v programu pro elektronickou sazbu (DTP), konkrétně programem PageMaker 6.5. Tento program používal jiný typ fontů (TrueType s kódováním CE). Nejčastěji používané byly Arial CE a Times New Roman CE. Proto není možné s textem dále pracovat. Word a jiné novější programy pracují s jiným typem fontů.
Způsob generování PDF nevychází z Adobe PageMakeru přímo. Nejdříve se vygeneruje postscript (PS), který se zripuje programem Adobe Acrobat Distiller. Výstupem je již PDF. V tomto formátu jsme více než 10 let předávali data tiskárnám. Data na stejné bázi jsme nyní použili pro eKnihy, resp. po drobných úpravách.
Obecně není ekonomicky únosné předělat profesionální sazbu knih znovu pro elektronickou distribuci v nějakém novějším programu jako např. Adobe InDesign, který již přímo generuje PDF a hlavně používá jiné typy fontů.
Poslední dobou kvůli úsporám si někteří autoři zpracují sazbu sami, např. ve Wordu, ze kterého se generuje přímo PDF. Z ekonomických důvodů je přepracování stávající knihy do nové sazby v novějším programu (napr. Adobe InDesign) vyloučena (práce na jedné knize by trvala cca 2 měsíce). Proto jsou naše PDF knihy přibližně na poloviční cenové hladině oproti tištěným verzím.
Jak zjistit, ve které knize to lze
U všech našich knih je dostupná ukázka knihy. Je to vzorek zpracování knihy. Z toho jednoduše poznáte, co vše lze s PDF dělat.
Jak je to jinde
Někteří menší odborní nakladatelé, kteří nemají tolik titulů a mají více času, můžou věnovat knihám větší péči a tak nabízejí přepracovaný obsah, potom PDF jsou téměř za stejné ceny jako tištěné knihy.
Jsme vystaveni velkému tlaku pirátství, kdy častým důvodem, kdy soud osvobodí piráta je to, že neexistuje počítačová podoba knihy. Rovněž lidé nejsou ochotni platit adekvátní ceny za počítačovou podobu knih, takže výsledkem je tiskové PDF upravené do podoby, jaké prodáváme. Často nám čtenáři píší, kdy budeme mít to a to PDF, že často cestují a chtějí mít z důvodu mobility knihovnu v PDF na notebooku. Zatím se nám podařilo převést cca 60 % knih do ePodoby.
V USA je např. cenová hladina u některých odborných eKnih jestě vyšší. Setkáte se s tím, že např. tištěná kniha stojí 30 USD, PDF stojí 40 USD. Kromě toho – vzhledem k podstatně širší zakaznické základně, se jim investice do kvalitního zpracování vyplatí. U nás pracujeme přibližně s desítkou zákazniků na jeden eTitul ročně.
Narozdíl od beletrie je pracnost na odborné knize nepoměrná – viz článek ZDE. Pro mnoho beletristických nakladatelů je velmi jednoduché (záležitost jednotek hodin) převést obsah knihy do formátu ePub nebo Kindle. To v naší branži nejde. Sazba je často velmi složitou kombinací obrázků, tabulek, vzorců, řeckých písmenek atd. Takove zpracování by si žádalo podobný čas, jako pro tištěnou verzi (měsíce). Ekonomicky je neschůdné vyhovět současným trendům, resp. představám zákazníků.