Reakce čtenářů

Číslicové systémy a jazyk VHDL

25. 3. 2007, Pavel Procházka

Dobrý den,
zakoupil jsem si knihu: Číslicové systémy a jazyk VHDL, která na trhu určitě chyběla. Ale v průběhu listování knihou jsem nabil smíšených pocitů. Popis jazyka VHDL je docela ucházející, čekal jsem, že se dozvím jak sestavit testbeanch, ale nic jsem se nedozvěděl :(. V knize podle mně chybí zmínka a aspoň hrubý popis produktu WebPack. Popis jazyka VHDL máte lépe zvládnut než já na mém webu, ale zbytek je slabota. Předpokládal jsem, že kniha bude popisovat postup jak začít s hradlovými poli, tedy vysvětlí VHDL jazyk, popíše čím dělat návrh, jak dostat kód ho CPLD nebo FPGA a čím a potom nějaké praktické příklady. Něco jak mám na svém webu www.prochazka.zde.cz.
Když se jedná o knihu tohoto zaměření na českém trhu, tak by měla obsahovat celý proces od popisu jazyka až po samotný HW. Obálka knihy mne připadne jako by kniha měla bejt pro montážní pracovníky, kteří osazují desky a pájí a né pro konstruktéry a amatéry, kteří by rádi zkusili tyto součástky...

Pavel prochazka.zde.cz

25. 3. 2007, Libor Kubica, redaktor nakladatelství BEN - technická literatura

Pane Procházko,
děkuji moc za tu reakci. Co se týče obsahu knihy - hledali jsme velmi dlouho někoho (několik let), kdo by byl ochoten problematiku VHDL zpracovat. Protože již delší dobu spolupracujeme se Západočeskou univerzitou, vydali jsme dílo, které slouží jako vysokoškolská učebnice a zároveň je to kniha pro širší technickou veřejnost.
Bohužel v naší republice je trvalý nedostatek fundovaných autorů, neboť dobrý konstruktér si vydělá za pár hodin práce daleko více než by obdržel jako honorář za knihu - nepoměr vložené práce je evidentní. Toto moje tvrzení dobře dokumentuje Váš web, neboť je to právě (bohužel) jediná solidní informace, kterou kdy vůbec někdo veřejně (zadarmo) v češtině na téma VHDL uceleně zpracoval.
Moc dobře vím, že by to chtělo ještě něco pro praxi (jak začít, jaké jsou prostředky apod.). A přitom by se nemuselo jednat o nějaké veledílo, aby tam byly shrnuty informace, o kterých se zmiňujete. Možná tato má reakce někoho vybudí.

Ještě se zmiňujete o obálce. Na většině našich knih totiž najdete nafocenou desku se součástkami, osazený modul nebo něco podobného. Řešení obálky této knihy bylo vedeno snahou "odlehčit" oku konstruktéra a ukázat, že s elektronikou pracují také (krásné) profesionálky.
Na vysokých školách si zodpovědní činitelé neustále stěžují na nízké počty studentek v technických oborech (zvláště v elektronice) - obálka má rovněž ukázat, že i pro "něžné pohlaví" může být tato práce stejně zajímavá jako v ostatních oborech.

s pozdravem Libor Kubica

 


www.ben.cz