Recenzní posudek

Moderní učebnice programování PIC - 1. díl

1. 11. 2004, čtenář Z. Z.

Dobrý den,
zakoupil jsem si v internetovém obchodě Ben knihu Moderní učebnice programování PIC. K vlastní knize nemám připomínky. To co mi vadí je firemní nabídka na internetu. Myslím, že tomu co Vaše firma praktikuje se říká klamavá reklama. V nabídce si přečtete:

"Pro výuku zde je vyuľit mikrokontrolér PIC16F84. Vše je doplněno velkým množstvím příkladů z praxe od nejjednodušších (jako je světelný had, melodický zvonek, ovládání modelářských serv, snímání polohy, řízení krokových motorů apod.) až po složité (různé způsoby řízení zobrazovacích jednotek, ovládání motoru s koncovými spínači, alarmy, komunikace s inteligentními obvody, IR a UHF komunikace)."

Můžete mi prozradit, na které straně této knihy se nachází výše citované příklady? A neříkejte, že za to může autor, tu nabídku máte na internetu stále i po vyjití knihy.
Další, co mi vadí, je zatajování ceny balného a poštovného. Zvláště po delším masírování zákazníků o objednávce na internet za poštovné a balné zdarma. V konečném potvrzení objednávky se tato cena navíc neukáže a zákazník se diví až při doručení. Cena knihy tímto trikem z 4,20 Kč stoupla na 5,20 Kč za jediný list této knihy. Osobně bych tuto zásilku od doručovatele nepřevzal.
Po této zkušenosti řadím firmu Ben mezi neseriózní firmy.

Z. Z.

1. 11. 2004, čtenář Z. Z.

Pane Z.,
dekuji za Vaše věcné připomínky. Protože patříme mezi seriózní firmy, neprodleně reaguji a na následujících řádkách se Vám snažím objasnit celou problematiku.

 1. Za nesprávné informace uveřejněné na našem webu se omlouvám. V době, kdy kniha vznikala, nám autor knihy poskytl tuto anotaci k oběma dílům knihy (druhý teprve má vyjít). Předpokládalo se, že oba díly vyjdou najednou. Nechtěně zůstala původní anotace na našem webu, za což nesu osobní odpovědnost. V záplavě práce jsem tuto věc nezkontroloval. Na základě Vašeho upozornění jsem anotaci neprodleně upravil - to mi moc pomohlo. Sami když se díváme několikrát na ty samé informace, tak nám připadají stále stejné. Takže, když nám kdykoliv nám někdo najde nějakou "lidskou" chybu, jásám, neboť se naše stránky stávají dokonalejšími.
 2. Abychom předešli podobným omylům, umísťujeme ke každé knize (na její internetové adrese) také podrobný obsah a ukázku v PDF, kde si detailněji můžete prohlédnout "skutečná data".
 3. Nesouhlasím s tvrzením, že se jedná o trik. Poštovné a balné nezatajujeme. V naší inzerci uvádíme, že poštovné a balné je zdarma při odběru zboží nad 500 Kč.
  Akci "poštovné a balné zcela zdarma" jsme přestali nabízet cca před rokem na základě stále se stupňujících nákladů na tuto službu, což jsme nebyli schopni ekonomicky vydržet.
  Několik měsíců jsme však nechali "akci" doběhnout, aby zákazníci měli čas si nové skutečnosti všimnout.
  Na základě Vaší připomínky budu se snažit alespoň nechat vložit navíc řádku: "+ poštovné a balné".
 4. Náš internetový obchod bohužel neumí vyčíslit okamžitou hodnotu, jelikož to závisí na mnoha parametrech.
  Nechceme zavést paušální platby za poštovné a balné, protože ti, kteří si by si objednali jednu nebo dvě knihy, by byli znevýhodněni.
  Jenom pro Vaši představu, zavedení funkce, která by takovou věc dokázala korektně spočíst by nás stálo v programátorských úpravách (e-shop pro nás vytvořila jiná firma), odhadem cca 50 tis. Kč. Tuto částku v současné době vzhledem ke složité ekonomické situaci, v níž se Česká republika nachází, nemůžeme uvolnit. Čekáme na více připomínek, abychom mohli skumulovat zásahy do funkcí našeho e-shopu a přípravné časy (kompilace, testování, ...) tak neplatili programátorské firmě vícekrát.
 5. K ceně knihy: nelze počítat stránky knihy na korunu a podle toho posuzovat, zda je drahá nebo levná. To je to samé, jako byste chtěl kupovat osobní automobil na kila. Navíc kniha obsahuje doprovodné CD s dalším výukovým materiálem, na čemž strávil autor knihy také spoustu času. Abych předešel podobným úvahám, umístil jsem na naše stránky koláčový graf, který dokumentuje obecný rozpočet každé knihy: www.ben.cz/nakladatelstvi/cena.htm
 6. Zásilku nám můžete vrátit zpět po dohodě s oddělením zásilkové služby a to i bez udání důvodu. Bez problémů Vám vrátíme peníze. Sami chceme vycházet vstříc zákazníkům, kterým se kniha po zakoupení nelíbí.
 7. Vzhledem k tomu, že jsme na našich stránkách uváděli něco, co nebylo pravda Vám nabízím (pokud byste knihu nechtěl vracet zpět a chtěl si ji ponechat), že:
  a) pošlu vám navíc libovolnou knihu z naší vlastní nakladatelské produkce zdarma do ceny 200 Kč (nabídka platí do konce roku)
  nebo
  b) pokud si objednáte dražší knihu než za 200 Kč z naší vlastní nakladatelské produkce odečtu vám slevu 200 Kč (nabídka platí do konce roku)
  nebo
  c) až vyjde pokračování (2. díl) pošlu vám ho zdarma, pokud se mi osobně emailem připomenete.
Děkuji za pochopení.

S pozdravem Libor Kubica, redakce nakladatelství BEN - technická literatura

3. 11. 2004, Jaroslav Strolený

Dobrý den,
Dočetl jsem knihu Moderní učebnice programování PIC a zklamala mě. Velmi mě zklamala.
Před rokem mozna i dele byla kniha inzerovana s procesorem PIC16F87x. Ten je zdaleka lepe vybaven periferiemi a o takovem procesoru kniha chybi na trhu. To se ale za tu dobu vsechno zmenilo a kniha je u Vas prezentovana s procesorem PIC16F84, kde ma byt uvedeno spoustu prikladu z praxe (jako je světelný had, melodický zvonek, ovládání modelářských serv, snímání polohy, řízení krokových motorů apod.) až po složité (různé způsoby řízení zobrazovacích jednotek, ovládání motoru s koncovými spínači, alarmy, komunikace s inteligentními obvody, IR a UHF komunikace). Na knihu jsem se tedy stale jeste tesil protoze pan Hrbacek v minulych knihach vse pekne vysvetlil a popsal. Bohuzel po precteni jsem se naucil jen sepnout tlacitko a rozsvitit LEDku. V knize ani zminka o osetreni tlacitek na zakmity. Pravda je, ze je vse dopodrobna vysvetleno ale na knihu o 95 stranach (vcetne zpousty reklam) za 199,- Kč to je malo. Neznam naklady na knihu a CD ale rozumna cena podle obsahu tak 99 Kč. (Neco jako sesity od pana Vlcka). CD stucne receno nic moc. Mohl tam byt aspon novy prekladac od Microchipu a ne x let stary.
Jsem sam zvedav jak se tato kniha bude prodavat.

S pozdravem Jaroslav Strolený
doveda@cmail.cz, www.cmail.cz/doveda

4. 11. 2004, Jiří Hrbáček, autor knihy

Dekuji za zaslany nazor na ucebnici. Posilam tento dopis na vedomi ctenari.
Ucebnice je psana pro uplne zacatecniky, kteri se chteji naucit prcovat s mikrokontrolery od A az do Z sami. Je psana na zaklade zkusenosti, ktere s vyukou mam. Cena 199 Kc se mi za ni zda vysoka, ale vyrobni naklady, platba prodejcum, (kteri maji z knizky mnohem vic nez autor) a dalsi naklady jsou jiste vysoke......
Osetreni stisku tlacitek, svetelny had a dalsi je zavisle na tom, jestli jiz ctenar umi programovat cekaci smycky, psat podprogramy a pro dalsi aplikace pak jestli dovede pracovat s prerusenim a podobne.... K tomu vsemu se propracujeme v dalsich dilech, stejne jako k jinym typum mikrokontroleru vybavenym dalsimi periferiemi vcetne USB portu.
V nich se objevi i pouziti modelarskych serv a dalsich zarizeni pripojitelnych k mikrokontrolerum. Obsah knihy jsem konzultoval i na jinych elektrotechnickych skolach. Proto jsem se rozhodl misto tretiho dilu komunikace napsat ucelenou a snad i zabavnou (i kdyz v teto chvili asi ne moc :-()) ucebnici programovani.
Mohu slibit, pokud budu zdrav a ziv, (minuly rok a rok pred tim jsem mel velmi vazne zdravotni problemy a tak jsem se v psani jaksi opozdil :-() budu se snazit svym predchozim knizkam ani teto ucebnici nedelat hambu.
Pekny den.
Hrbacek

 


www.ben.cz